Přestavba Nákladového nádraží Žižkov začne za dva roky. Za devět miliard vyroste Parková čtvrť

Přestavba Nákladového nádraží Žižkov začne za dva roky. Za devět miliard vyroste Parková čtvrť

Praha – Největší pražský developer chce do dvou let odstartovat výstavbu rezidenční čtvrti v severní části Nákladového nádraží Žižkov. Do výstavby projektu s názvem Parková čtvrť plánuje investovat přibližně devět miliard korun.

Podle platného územního plánu může na pozemku o rozloze 128 tisíc metrů čtverečních vybudovat až 2600 nových bytů.

Společnost pozemek získala vloni v létě. "Nyní jsme ve fázi, kdy existuje velmi kvalitní urbanistické řešení a zároveň máme jasno také o budoucí architektonické podobě celé čtvrti. Na přelomu roku tak budeme schopni podat žádost o změnu územního rozhodnutí," říká šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Urbanistickou koncepci vytvořil architekt Jakub Cigler. Na podobě jednotlivých bytových domů se ale bude podílet celá řada předních českých architektů. V rámci architektonického workshopu Central Group ve spolupráci s hlavním architektem lokality vybral sedm ateliérů a jedenáct různých architektonických konceptů.

Jednotlivé ateliéry mají přes léto podrobněji rozpracovat své návrhy. Finální podoba celé čtvrti by tak mohla být známa v září, kdy Central Group ve spolupráci s Městskou částí Praha 3 plánuje projekt opět představit veřejnosti, tentokrát už v ucelené podobě.

Zároveň chce firma zapojit veřejnost do rozhodování o tom, jaké v lokalitě vzniknou obchody, služby a restaurace, nebo o tom, jak bude vypadat nový veřejný park o rozloze 14 tisíc metrů čtverečních. Na okraji parku pak vznikne šestitřídní mateřská škola v hodnotě zhruba 60 milionů korun. Tu postaví developer na vlastní náklady a následně ji převede do vlastnictví městské části.

Central Group pozemek v severní části Nákladového nádraží Žižkov koupil loni od společnosti Discovery Group. Součástí byl i projekt, který předchozí vlastník na místě sám připravoval. Jeho součástí byl obchodně-administrativní komplex, proti kterému se však vznesla vlna kritiky ze strany obyvatel i radnice Prahy 3.

Central Group proto projekt s již vydaným územním rozhodnutím přepracoval. V oblasti převáží obytná část, která bude doplněna o obchody, služby a restaurace v parterech bytových domů.

V okolí Nákladového nádraží Žižkov vloni Central Group dokončil výstavbu projektu Residence Garden Towers se zhruba 700 byty. Letos v sousedství odkoupil sídlo společnosti Cetin s okolními pozemky o rozloze 40 tisíc metrů čtverečních. Také tam by v budoucnu mohl developer stavět byty.

Kromě zmiňované severní části Nákladového nádraží Žižkov, kterou vlastní Central Group, se chystá velká výstavba také v jižní části. Tu vlastní společnost Sekyra Group Luďka Sekyry, která na místě chce vybudovat novou městskou čtvrť.

Aby mohla zahájit výstavbu, potřebuje však, aby město odstranilo z jižní části nákladového nádraží stavební uzávěru. Na tom již vedení metropole pracuje. Kdy by však společnost Sekyra Group mohla na místě zahájit výstavbu, zatím není jasné.