Ministerstvo financí se nepřipojí k žalobě kvůli bytům v Písnici. ČEZ je naše firma, brání se

Ministerstvo financí se nepřipojí k žalobě kvůli bytům v Písnici. ČEZ je naše firma, brání se

Praha – Nežvaňte a konejte, vzkázal vzrušeným hlasem předsedovi ANO Andreji Babišovi volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Ministr zahraničí se rozohnil kvůli kauze prodeje bytů na pražském sídlišti Písnice. Podle něj ministerstvo financí zaspalo a nyní hrozí, že pokud se to nepokusí napravit, tak katastrální úřad ve čtvrtek převede asi 700 písnických bytů firmě CIB Rent Písnice za 1,3 miliardy korun. Byty prodal firmě ČEZ, přestože je chtěli koupit nájemníci.

Obyvatelé Písnice proto podali žalobu na určení vlastnictví. Soud vyzval stát, aby se do řízení zapojil jako vedlejší účastník. To však ministerstvo financí řízené Ivanem Pilným (ANO) neudělalo.

"Ve čtvrtek padne plomba na katastrálním úřadu a majetek odpluje někam do daňových rájů. To je naprosté selhání státu při správě potenciálního majetku," řekl Zaorálek. Pilnému se Zaorálek podle svých slov snažil domluvit, ale neúspěšně. Proto ministr zahraničí vidí jedinou cestu, jak převodu zabránit – Andrej Babiš má podle něj Pilnému domluvit, aby změnil názor.

To znamená přihlásit stát jako vedlejšího účastníka řízení a požádat soud o předběžné opatření, které převodu na katastru zabrání, dokud soud spor nerozhodne. "Teď má Andrej Babiš dvacet čtyři hodin – poslední šanci – ukázat, že je jiný než pan Bakala. Tak ukaž to," řekl v závěru emocionálního projevu Zaorálek, když předtím přirovnal kauzu Písnice k případu prodeje bytů OKD miliardáře Zdeňka Bakaly.

"Pan Zaorálek si dělá srandu? Proč se neobrátí na loutku ČEZu – pana premiéra?" odpověděl na výzvu Babiš. Je přesvědčený, že sociální demokracie po jeho odchodu z vlády získala nad společností ČEZ kontrolu a ministerstvo financí jí "nesmí do ničeho mluvit".

"Já jsem byty v Písnici řešil dlouho, potkával jsem se s nájemníky, s paní Vlkovou (Magdalena Vlková, zástupkyně obyvatel Písnice, pozn.red.) jsem se viděl častěji než se svojí ženou. A co udělal premiér a pan Zaorálek pro tyhle lidi? Nic. Dělají tiskovky a vykřikují nesmysly," odpověděl sociální demokracii Babiš.

"Ministerstvo financí (MF), které ve společnosti (ČEZ) zastupuje zájmy ČR, má za to, že ČEZ nabyl byty před více než 25 lety v souladu s tehdejším právem. Připojení se k žalobě by nedávalo smysl ani s ohledem na institut vydržení," konstatovalo ministerstvo.

Ministr Pilný uvedl, že rozhořčení nájemníků, kteří doufali, že své byty budou moci odkoupit, chápe. Zaorálkův požadavek, aby se Česko připojilo k žalobě na společnost, kterou většinově vlastní, ale považuje za absurdní.

"Management ČEZ ujistil zástupce MF, že byty kupují dvě fyzické osoby, jejichž vlastnická struktura je transparentní a veřejně dohledatelná. Z celkového počtu 700 bytů, má pouze 150 bytů sjednaný nájem na dobu určitou. Zbytek nájemníků ho mají na dobu neurčitou, a nemusí se tak obávat bezprostředního zvyšování nájmu," uvedlo ministerstvo financí.

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Původně zvažovaly možnost získání bytového fondu i hlavní město a Libuš.